Umowa leasingu – na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać

Procedura zawarcia umowy leasingu zwykle jest prosta. Klient znajduje sobie interesujący go samochód w salonie samochodowym lub komisie. Załatwia wszystko na miejscu lub przekazuje sprawę do przedstawiciela banku. Często umowy leasingu podpisywane są na miejscu bez pełnego i dokładnego przeczytania wszystkich warunków umowy. Warto się jednak zatrzymać i zapoznać się ze szczegółami. Jak są najważniejsze parametry na umowie leasingu?

Dane firmowe, dane osobowe i dane dostawcy

Na początku warto zweryfikować, czy wszystkie dane podane na umowie są poprawne i aktualne. Poprawne sprawdzenie danych przyśpieszy procedurę. Jeśli błędy wyjdą na późniejszym etapie procesowania stracimy czas na podpisywanie odpowiednich aneksów prostujących podane informacje. Inna sprawa to opłaty za zmianę danych. Niektóre firmy leasingowe pobierając opłaty za każda zmianę danych w umowie. Warto więc sprawdzić czy już od początku mamy wprowadzane poprawne informację o nas i naszej firmie. W szczególności polecamy sprawdzić wszystkie adresy oraz dane kontaktowe takie jak nasz adres mailowy i numer telefonu.

Wybrane parametry finansowania 

Warto zwrócić uwagę na wszelkie parametry finansowania. Zweryfikujmy czy wprowadzone dane nie różnią się od ustaleń na naszą niekorzyść. Musimy sprawdzić nie tylko wysokość raty leasingowej, ale również pozostałe parametry. Ważne jest tutaj wszystko. Wysokość podanej opłaty wstępnej jaka mamy zapłacić na start. Czas trwania leasingu, z dokładnością co do ilości rat. Nieuczciwa praktyka w salonach to często zmiana okresu finansowania z np. 35 na 36 miesięcy pozostawiając ratę na tym samym poziomie. Ostatecznie płacimy dokładnie taką samą ratę, jednak spłacamy leasing o miesiąc dłużej, czyli jesteśmy stratni wysokość jednej raty leasingowej. Zerknij również na wykup, czy nagle z 1% wykupu nie zrobiło się nieco więcej, przez co rata również jest niższa. Oczywiście kwota zakupu samochodu musi być równa tej wcześniej ustalonej przez obie strony. 

Produkty dodatkowe w leasingu operacyjnym

Niektóre produkty dodatkowe są warte zakupu, inne zdecydowanie lepiej omijać i nie dopłacać za nie ani grosza. Jeśli ustaliłeś z doradcą cenę ubezpieczenia to sprawdź koniecznie czy nie uległa ona zmianie oraz czy parametry ubezpieczenia są dokładnie takie same o jakich rozmawialiście wcześniej. Z istotnych produktów dodatkowych, warto jest skorzystać z ubezpieczenia GAP. Tutaj musimy jednak sprawdzić czy w umowie napewno zawarty jest GAP fakturowy od poprawnej wartości samochodu. W zasadzie wszystkie inne formy ubezpieczenia GAP nie są opłacalne, a jeśli leasingodawca nie oferuje GAPa fakturowego to radzimy zmienić firmę oferującą leasing lub skorzystać z zewnętrznego ubezpieczenia GAP. W tym przypadku warto sprawdzić kalkulator GAP. Jeśli w umowie leasingu pojawiają się jakieś dodatkowe ubezpieczenia i opłaty ,o których nie było wcześniej mowa radzimy nie tylko powiedzieć o tym doradcy, ale i całkowicie zrezygnować z jego usług.